مؤسسه توسعه دانش و پژوهش ایران یکی از پیشروان عرصه خدمات علمی و پژوهشی کشور می­باشد که به همت جمعی از فرهیختگان علم و دانش به شماره ثبت ۴۳۲۶ در اداره ثبت شرکت­های تهران و با کسب موافقت اصولی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فعالیت خود را در سال ۱۳۶۹ به صورت غیرانتفاعی آغاز نموده که در این مدت با حمایت و راهبری هیأت امنا که از مدیران ارشد و با تجربه کشور می­باشند، خدمات ارزنده­ای به جامعه علمی کشور ارائه نموده است.

این مرکز، مؤسسه­ای پژوهشی، مطالعاتی و کارشناسی با رویکرد ترویجی ـ حمایتی با تکیه بر توسعه بخش غیردولتی است. و به منزلۀ «کانون تفکری» برای توسعه ملی است. اولویت فعالیت آن معطوف به حل معضلات اساسی کشور در زمینه­های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و فناوری است و از این رهگذر موضوعات و مسایلی که سازمانها و مردم کشور با آن دست به گریبان هستند، مورد مطالعه و تحقیق قرار داده و پیشنهادهای خود را در قالب علمی ـ کاربردی در اختیار کاربران قرار می­دهد.

مؤسسه با افزایش توانمندی­های علمی و پژوهشی خود و با بیش از ۱۸ سال تجربه در ارائه خدمات علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علوم پیشرفته و دریافت گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت
(Iso 9001-200) و موافقت با عضویت در بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت (EFQM) مورد اعتماد بنگاهها، مراکز و مؤسسات داخلی و بین­المللی بوده و به عنوان یک مرجع قابل وثوق به آن استناد می­شود.

در حال حاضر با بهره­ گیری از همکاری و توان تعداد زیادی از انجمن­­های علمی، مؤسسات پژوهشی و مراکز مطالعاتی و دهها پژوهشگر و کارشناس خدمات خود را به متقاضیان ارائه می­نماید.